Polazak iz mesta:

Kratki opis

Ovo nije klasičan program već (besplatni) predlozi kako da upotpunite svoj odlazak na Kajmakčalan. Ukoliko želite da donirate za izradu sajta o Kajmakčaanu, uradite "rezervaciju". Više informacija na kraju programa. ...

Aktivnosti

Opis ture

Putevi sećanja na srpske junake tokom I sv. rata 

Grčka je omiljena destinacija za letnji odmor srpskih turista i mnogi Grke smatraju svojom braćom. Međutim, malo je onih koji su obišli neka značajna mesta u ovoj zemlji a koja imaju veze sa našom istorijom. Pred vama je predlog kako da posetite Kajmakčalan i šta sve usput možete obići i otkriti. 

Kajmakčalan
Zbog svoje visine 2521 m.n.v dostupan je za penjanje/planinarenje najbolje u julu, avgustu, septembru, pod uslovom da nema kiša i magle. Vreme se zna promeniti u roku od 3-4 sata. Kajmakčalan je vrh planine koju mi Srbi nazivamo Nidža dok je Grci nazivaju Voras. Na ovoj planini se nalazi i jedan od najpoznatijih grčkih ski centara te se tokom zime ovde skijaju skijaši. Žičara vodi do oko 100 od crkve. 


Poli
kastro - spomenik Solunskog fronta


Google mapa

Ukoliko dolazite iz pravca Evzonija, preporučujemo da obavezno posetite spomenik u blizini mesta Polikastro (gr. Πολύκαστρο/eng. Polykastro) 
Taj lokalitet se nalazi na 10-tak minuta od granice prema Solunu. Moguće mu je prići samo sa te strane, odnosno ako ga planirate posetiti u povratku iz Grčke to će biti teško izvodljivo (ali ne i potpuno nemoguće, tako da je preporuka da ipak to odradite u dolasku).
Tu se nalazi spomenik i biste svih vladara država saveznika koje su se borile na Solunskom frontu i ovde se održavaju zvanične ceremonije na dan Sećanja ili probijanja Solunskog fronta. 

Ako ćete do Soluna (Τηεσσαλονικι/Thessaloniki), onda nećete propustiti posetu Zejtinliku. 

Ako nećete posećivati Solun evo uputstva kuda dalje. 

 

Halkidona - stop za klopu

Google mapa

40 minuta vožnje od granice ili pola sata od Polikastra, taman tamo gde se autoput sužava na uži put, imaćete skretanje za Edesu (na grčkom Εδεσσα/Edessa). Skrenite tu i nastavite ka Edesi. 
Po skretanju ka Edesi, proći ćete kroz mesto Halkidona (Χαλκηδόνα/Chalkidona). Tu se možete zaustaviti za odličan giros pa punih stomaka nastaviti dalje. Ako prolazite u prepodnevnim satima, može se desiti da giros još nije spreman. U tom slučaju preko puta imate odličnu pekaru. 

Pela - glavni grad Makedonskog carstva

Google mapa

Na putu ka Edesi proći ćete kroz mesto Pella (Πελλα). Po ovom mestu naziv nosi i cela regija. Na ovom linku možete pogledati više infomracija ne samo o Pelli već i ostallim kulturnim spomenicima sa ovog područja od kojiih ćemo neka i pomenuti u ovom tekstu. Više o samoj Peli i mape koje pokazuju kako se u doba svog postojanja nalazio na obali mora možete pogledati na ovom linku.
Na semaforu kod ulaza u Pelu ćete videti oznaku za arheološki lokalitet Pela (može se posetiti i samo arheološko nalazište i muzej koji je nešto dalje. Ulaznica je 8 eur za sve posetioce od 25 godina na više a za mlađe od 25 godina 4 eur.  Rade svaki dan od 8-20 osim utorkom kad rade od 12-20 h.  Pela je bio grad Filipa i Aleksandra Makedonskog i zato je vredno posete. Ipak, ne očekujte kustosa koji će vam nešto pričati i voditi vas kroz izložbu ćete na lokalitetu dobiti prospekat a u muzeju će vas uputiti u prostoriju gde ćete odgledati film od oko 7 minuta i zatim ćete nastaviti sa obilaskom muzeja. 

Bilo da ste poslušali ovaj savet ili ne, produžavate dalje prema Janici (Giannitsa  ili Γιαννιτσα)
Možete proći pored Janice a možete ući u grad i posetiti vojni muzej. Ulaz je besplatan ali nije uvek otvoreno.  


Skidra
 
Google mapa

Skidra (
Σκύδρα/Skydra) je mestašce od oko 15.000 stanovnika koje bi moglo biti vaša baza za obilazak ovog kraja Grčke. Tokom Prvog sv. rata od Skidre do Aridee je izgrađena pruga uskog koloseka kojim se naoružanje dopremalo iz luke u Soluna ka položajima na planinama (Kajmakčalan, Dobro polje i drugi). Tu prugu su pored ostalih vojnika koji su služili na Solunskom frontu gradili i srpski vojnici.

Skidra je od Edese udaljena svega 18 km, Ski centra Voros (odakle kreće pešačka tura do Kajmakčalana 53 km), od Aridee 28 km, Požar Lutre 35 km, Verie 32, Vergine 45 km, Solun 80 km, Meteori 200m.... 

U odlasku iz Skidre ka Edessi preporučujemo put preko Sebastijane, a u povratku preko Mavrovunija (u prevodu Crna gora) gde se možete zaustaviti i pojesti najbolju piletinu u kraju (ili poneti sa sobom) ili svratiti u Lidl ako trebate nešto za veću nabavku. Preko puta Lidla se nalazi i odlična radnja sa brendiranom sportskom opremom po vrlo pristupačnim cenama!


Edesa
Google mapa za parking u Edesi blizu vodopada

Za obilazak Edese treba nam najmanje 2 sata ako želite da je baš brzinski protrčite a mi ipak preporučujemo da planirate najmanje 4 sata. U podnožju grada se nalazi arheološki lokalitet gde se nekad nalazio grad i u Turističkoj organizaciji grada kažu da je upravo car Dušan tokom vladavine nad ovim prostorom dao nalog da se grad podigne na stene. 
Šta sve treba obići u gradu (poređano po važnosti: vodopad, pećina kod vodopada (osim ako ne stignete suviše kasno), crkva iz doba cara Dušana, stari mlin, ako ste sa decom biće im zanimljivo posetiti kuću reptila (zmije, kornjače, iguane), Arheološki muzej, Etnografski muzej, kuća vode,... Lep tekst o tome šta sve možete posetiti u Edesi objavile su Večernje novosti 2018.g. Ono što se u ovom tekst ne pominje je da je u Edesi boravio štab srpske komande tokom Solunskog fronta i da su upravo ovde boravili brojni srpski vojnici koji su ovde dovođeni na lečenje i oporavak. Postoji i kuća u kojoj su spavali kralj Petar i Aleksandar ali je u vrlo lošem stanju. Nemojte propustiti ni šetnju pešačkom zonom jer zaista je vredi posetiti. Odmah pored parkinga nalazi se Turistička organizacija gde možete dobiti dodatne informacije i kupiti City card. 

Mala napomena: kada stignete do vodopada imaćete jedinstvenu priliku da budete "iza vodopada". Tu obavezno zamislite želju! Vrlo je verovatno da će vam se i ostvariti (tako kažu a i imali smo prilike da se uverimo!) :). 

Kajmakčalan 
Google mapa ski centar Voros, mesto gde treba parkirati pa odakle krenuti na pešačku turu


Ima više opcija da se popnete do Kajmakčalana a mi vam preporučujemo da idete preko Edese i preko Agios Athanasiosa u dužini od 67 km  (maršuta koju preporučujemo). Vredi posetiti i ovo mesto, pa makar samo prošetali po njemu. (Za izlaz iz mesta pratiti oznake Εξοδος/Exodos). Iako postoje i kraće deonice i stalno se sređuju i novi putevi ova deonica je najkomotnija, put prostran, lagan za vožnju. Druga maršuta bi bila preko sela Panagica mada bismo pre preporučii da se tuda vraćate i svratite na ručak u restoran Petrino u centru sela koji radi cele godine. 
U povratku možete i do Požar Lutre. Za sad preporučujemo da to uradite preko Edese 66 km (1,5 sat vožnje), mada postoji i drugi, kraći put, preko sela Kerassia (38 km - sat vožnje), ali pisac ovih redova je poslednji put tuda prošao 2019, kada su na putu bila značajna oštrećenja zbog klizišta pa ne može garantovati da je put prohodan.

Kada stignete do Ski centra Voros, produžite još malo uzbrdo (pređete preko malo oštećenog kolovoza), parkirate i spremite se za penjanje. Pre svega mislite na svoju bezbednost. Ne krećite ako je vreme loše, vlažno i klizavo. Namažite se kremom za sunčanje da ne izgorite, šešir iil kapa na glavu, dovoljno vode i neki slatkiš. Slojevito se obucite. Iako se penjete na 2521 m, ovog leta je bilo i preko 30 stepeni na vrhu planine. Prilikom penjanja pratite stubove od žičare i videćete utabanu stazu. Ako pratite tu stazu nećete zalutati. Pomalo je neugodno što dok se penjete ne vidite vrh odnosno crkvu gotovo do pred sam kraj. Nemojte da vas to obeshrabri. Usput ako budete pažljivo gledai videćete i jedan izvor sa kojeg slobodno možete piti vode. Voda je ledeno hladna! Kada se popnete dovoljno da već vidite i crkvu, videćete i jedan grob obeležen gvozdenim krstom. Ako ste u kondiciji trebaće vam oko 1 ipo sat za penjanje a ako niste u kondiciji onda oko 2 sata. Ako idete sa decom onda može potrajati još malo duže. Ovog leta 2023. su se već popele jedna devojčica od 7 i jedna od 5,5 godina. 

Ski centar Voros je zimski centar. Snega ima od novembra do maja. Tokom zimske sezone radi žičara, četvorosežnica koja vozi do 200-300 m od crkve! Ne preporučujemo penjanje pred kraj i početak sezone. 

Skijaši odsedaju u Starom (Pailio) Agios Athanasiosu. Ovo mesto je bilo napušteno tokom 70-tih godina prošlog veka da bi ga početkom devedesetih otkrili lovci i zaljubljenici u ovu planinu, među kojima su oni preduzimljivog duha odlučili podići prve smeštajne objekte a zatim i našli načina da se izgradi ski centar. Danas je to jedan od najskuplljih i najekskluzivinijih ski centara u Grčkoj. Preko leta je prilično pusto ali je otvoren po koji restoran. 

Ako iz Skidre krenete čak u 9 h i zaustavite se u Agios Atanasiosu na 20-30 minuta, računajte da ćete penjanje početi u podne a spusiti se najkasnije do 16.30 što vam ostavlja dovoljno vremena da iskoristite ostatak dana za banjanje u Požar Lutri ili sl. Ako još više poranite, računajte da imate još više vremena pred sobom. 

Pozar Lutra 
Google mapa za parking najbliži otvorenim bazenima i reci gde se može kupati

Pozar lutra se nalazi 15 km (20-tak min vožnje) od Aridee. Ako nećete posećivati ove gore pomenute spomenike onda možete i direktno iz Skidre otići do Požar Lutre (35 km). Pozar Lutra je čuvena banja u kojoj se možete banjati (na grčkom banjo znači kupati se) u planinskoj reci iz koje teče topla voda! Ta voda je sa Kajmakčalana i na tom mestu je izvorište tople vode toplote konstanto 37 stepeni. Iza tog mesta se nalazi i veliki otvoreni bazen gde se takođe može kupati a iznad njega i veliki kafe bar. Prošetajte i iza njega da se nauživate lepote prirode! :)
Ako ćete banjanje u termalnim bazenima (mali privatni bazeni) onda je ovo lokacija ali je potrebn ipak pozvati i zakazati jer se dešava da budu gužve pa da nema dovoljno bazena. 

Aridea 

Aridea se nalazi 30-tak km od Skidre. Stiže se dobrim putem za oko pola sata. Možete je posetiti i u istom danu ako ćete da posle penjanja na Kajmakčalan odete do Pozar Lutre pa zatim da svratite i u Arideu.

U Aridei trebamo posetiti groblje. Na njemu se nalazi spomenik Moravskoj diviziji. U Aridei se nalazi i stara železnička stanica koja je građena pod komandom srpskog pukovnika Ponjevića tokom Prvog svetskog rata. Odavde se naoružanje tovarilo na volove, magarce i penjalo na planine! Danas je to zdanje napušteno iako je bilo uređeno kao neki mali prirodnjački muzej. 
U blizini Aridee se nalazi i selo Eksi platanes kod kojeg se nalazi spomenik Šumadijskoj diviziji, zatim još nekoliko železničkih stanica usput i jedan železnički most za koje nam je rečeno da su u njihove gradnje bili uključeni srpski vojnici. 
U blizini Aridee je i Dobro polje gde se 15. septembra 1918.g. odigralo probijanje solunskog fronta zajedničkim snagama srpskih i francuskih vojnika porazivši nemačke i bugarske jedinice. Posle toga je usledila kapitulacija i konačni završetak I sv. rata. Do pre nekoliko godina polje je bilo bukvalno zatrpano čaurama i metalnim predmetima iz bitke. Do Dobrog polja ne postoji dobar put i teško je pristupačan teren i do skoro je bio totalno zaboravljen. Poslednjih nekoliko godina se postavila simbolična tabla i rade se projekti da se na ovom mest podigne značajnijih spomenik ili čak podigne muzej. Takođe postoje planovi i da se obnovi trasa pruge uskog koloseka koja je bila od Skidre do Aridee. 

Veria/Vergina 
Google mapa

Vergina je drugi po značaju arheološki lokalitet u Grčkoj, posle Akropolja. To je grobnica/muzej Filipa Makedonskog. Koliko je značajan lokalitet, toliko je interesantan muzej koji je podignut iznad pronađene grobnice. Ne propustite da posetite, kad se već tako blizu! Ovo je maršuta koju preporučujemo.


Veria
Google mapa garaže koju preporučujemo (jer je veliki problem parkiranje u gradu)

Ako ste već odlučili posetiti Verginu, onda u povratku iskoristite priliku da posetite Veriju. Verija je jedan značajan istorijski gradić koji je uvek bio otvoren za ljude različitih vera. Upravo pored garaže, nalaze se i ostaci starog rimskog puta što dovoljno govori o starosti i značaju grada u prošlosti.
U Veriji vredi posetiti Vizantijski muzej, prošetati starim delom grada, posetiti trg na kojem se nalazi bista sv. Pavla. Kažu da je sv. Pavle upravo sa ovog mesta počeo svoju misiju širenja hrišćanstva u Evropi. Naime po dolasku iz Jerusalima, nije bio dobrodošao u Solun pa je produžio do Verije gde je već stekao prve sledbenike. Upravo pored ovog spomenika osvrnite se oko sebe i ugledaćete ostatke zidina. Turistički vodiči ovog mesta kažu da su to zidine srpskog cara Dušana! (I to su pričali ne znajući da u grupi ima srpskih turista!) :). Tako da pored Edesse, i Verija ima tragove Dušanovog carstva. Iz Dušanovog doba su i ova crkva kao i crkva sv. Đorđa. Da je Veria u prošlosti bila značajan verski centar svedoće mnoge crkve u ovom mestu od kojih su mnoge iz vizantijskog perioda. među kojima bismo izdvojii grandioznu staru mitropolijsku crkvu iz 11. veka, crkvu sv. Antonija - zaštitnika ovog grada... evangelističku crkvu

U gradu je bila aktivna Jevrejska zajednica i na zahtev je moguće posetiti sinagogu a postoji i udruženje Vlaha koji rado primaju turiste. Dok budete šetali gradom ne propustite da posetite i staru čaršiju u kojoj se nalaze mnogobrojne velelepne vile iz otomanskog perioda. Ovde je snimana serija Crvena reka, a ceo kraj je pod zaštitom države kako bi se očuvao stari izgled ovog dela naselja. Neke od  zgrada obnovljene u ovom stilu su danas smeštajni objekti a jedan od reprezentativnih primera bi bio butik hotel Crvena kuća (Kikino spiti).
Za ručak preporučujemo restoran 12 grada sa odličnim izborom hrane i lokalnih vina.  

Pre nego što napustite Veriju, prošetajte i trgovačkim delom grada. Pored ostalog, iznenadićete se koliko ima prodavnica dobre i kvalitetne obuće po izuzetnim cenama! 


Manastir svetog Jovana Preteče
Google mapa

Ako ste vernik ili poštovalac Isusovog učenja, onda vam preporučujemo i posetu ovom manastiru. U njemu se nalaze i delovi mošti sv. Jovana Preteče za kojeg se veruje da je došao zajedno sa sv. Pavlom u ove krajeve a kroz manastir su prošli i mnogi drugi značajni ljudi kao što je sv. Kliment Ohridski i dr. Manastir je mesto hodočašća gde mnogi vernici doživljavaju čuda i ozdravljenje. U okviru manastira je pećina koja je prvobitno služila kao skit monasima. Manastir je izgrađen pre nešto više od 800 godina ali je bio spaljen u pohodu Otomana da bi početkom XIX veka bio obnovljen. 

******************
Predlog itinerera: 

Prvi dan dolazak do Skidre (Polikastro (Solun), Pela, (Janica). Predveče odlazak do Edese. 
Drugi dan penjanje na Kajmakčalan uz usputnu posetu Agios Atanasiosu. Posle penjanja odlazak do Pozar Lutre. U povratku poseta Aridei.
Treći dan Vergina, Verija (manastir sv. Jovana Preteče).
Četvrti dan odlazak ili treći dan posle Verije nastavak prema Meteorima, Solunu ili Krfu....

******************
Smeštaj može biti i u Edesi ili Aridei a ako ste došli samo zbog Kajmakčalana onda i u Agios Athanasiosu. 


* Ukoliko smatrate da su vam ove informacije bile korisne i želeli biste da budete donator za izradu websajta o Kajmakčalanu (zakupljen domen kajmakcalan.rs) na kojem bi se objavili tekstovi na srpskom, engleskom i grčkom jeziku kao i fotografije koje su trenutno u posedu raznih grčkih porodica iz ovog kraja, možete uraditi "rezervaciju" ove "ture" i u napomeni napisati samo DONACIJA a mi ćemo vam jednog trenutka (kada se bude startovalo sa izradom sajta, u zimu 2023/24) poslati uputstvo za uplatu donacije. Spisak donatora će biti objavljen na sajtu. Ako mislite da na bilo koji način možete i pomoći u izradi sajta ili drugim aktivnostima kojima bismo očuvali uspomene na srpsku istoriju na ovim prostorima, napišite u napomeni. 

Za pomoć oko organizacije dolaska, boravka, individualnih i grupnih rezervacija smeštaja i sl. možete pisati u polju za napomene u formu za rezervacije. 

Ako zatreba nekakva pomoć dok ste u obilascima, možete pozvati na viber: +38162514566 Biljana Marčeta












Redovna cena: 1000 RSD

FAQ

Polaske možete videti na tabu: Informacije o polascima ili u formularu za rezervaciju u prvom polju na kojem piše: Odaberite datum putovanja. Datumi polazaka su istaknuto označeni. Kliknete na datum i nastavite sa procesom rezervisanja.

Ukoliko vam ponuđeni datumi ne odgovaraju, proverite na pretraživaču da li postoji slična privatna tura a možete poslati i upit popunjavajući formular na ovom linku: ovde.

.

Rezervisanje je besplatno, tj. ne plaća se prilikom rezervisanja. Vaša rezervacija odlazi organizatoru putovanja koji je u obavezi da vas u roku od najviše 24 h kontaktira, pošalje instrukcije za uplatu ili obavesti o daljem ishodu vaše rezervacije.

Ako tura ima promotivnu cenu, u delu Uslovi za promotivnu cenu možete videti koliko je vremena ostalo do rezervacije po promotivnoj ceni za prvi sledeći polazak. U delu Važna obaveštenja možete videti do koliko dana pred polazak važi promotivna cena.

Ukoliko vas zanimaju neke dodatne informacije, prilikom rezervacije upišite pitanja u formularu za rezervacije, u polju za dodatne napomene i mi ćemo vas uskoro kontaktirati.

Ostala pitanja i odgovore možete pogledati na linku ovde!

.

Mesta polazaka:

  • Datumi polazaka:
    • Sre 22.01.2025
    • Čet 23.01.2025
    • Pet 24.01.2025
    • Sub 25.01.2025
    • Ned 26.01.2025
    • Pon 27.01.2025
    • Uto 28.01.2025
    • Sre 29.01.2025
    • Čet 30.01.2025
    • Pet 31.01.2025

Napomene za prevoz

Sopstveni ili organizovani

Uključeno u cenu

Nije uključeno u cenu

Kajmakčalan - besplatan vodič za individualnu posetu

NO_REVIEWS

Rezerviši turu